Mediacje w pracy socjalnej

Mediacje

Praca socjalna to profesja w szczególny sposób narażona na zmaganie się z konfliktem w wielu różnych formach i nasileniach. Ze względu na specyfikę sytuacji klientów, z którymi pracuje pracownik socjalny, ryzyko zetknięcia się z konfliktem jest tak duże, że można przyjąć, iż praca z konfliktem jest nieodzownym elementem pracy socjalnej. W tym kontekście ogromnego znaczenia nabiera wyposażenie pracowników socjalnych w wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy z konfliktem w jego rozmaitych przejawach. Jedną z metod pracy socjalnej jest mediacja.

Prezentowana książka stanowi obszerne i wartościowe studium odnoszące się do stosowania mediacji przez pracowników socjalnych. Praca została pomyślna jako podręcznik, którego celem jest ukazanie mediacji w jej szerszym rozumieniu, nie tylko jako techniki, ale przede wszystkim jako postawy wobec konfliktu, jako istotnej kompetencji posród innych kompetencji pracownika socjalnego.

Książka składa się z czterech rozdziałów. Rozdział pierwszy noszący tytuł „Praca socjalna – istota, formy i specyfika” przynosi rozróżnienie terminologiczne pojęć – polityka społeczna, pomoc społeczna, praca socjalna. Opisuje cele i funkcje pracy socjalnej oraz podstawowe metody pracy socjalnej, takie jak : metoda indywidualnego przypadku, metoda grupowa, metoda organozowania środowiska lokalnego oraz empowerment, który ze względu na swoją specyfukę zawiera elementy podobieństwa stosowane w mediacjach.

Rozdział drugi – „Komunikacja i konflikt” poświęcono komunikacji, kompetencjach komunikacyjnych oraz problematyce konfliktu – jego istocie, źródłach, dynamice, rodzajach i funkcjach oraz sposobach rzdzenia sobie w sytuacji konfliktu.

Rozdział trzeci przybliża zagadnienie mediacji – jej rozumienie, strukturę, stosowane techniki i znaczenie mediacji, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym.

Rozdział czwarty koncentruje się na mediacji jako metodzie pracy socjalnej, jednej z umiejętności pracownika socjalnego występujacego w roli mediatora. Autorki przedstawiają także procedurę postepowania mediacyjnego w pracy socjalnej.

Natura profesji, jaką jest praca socjalna, wymaga od pracownika pełnienia różnorodnych ról, w tym także roli mediatora, która stanowi niemałe wyzwanie, ale jednocześnie może być źródłem sukcesów i osobistej satysfakcji. Podejmowanie działań mediacyjnych ma także ogromne znaczenie w wymiarze społecznym – przyczynia się do kształtowania kultury społecznego dialogu.

Książka adresowana jest przede wszystkim do czynnych pracowników socjalnych, studentów – przyszłych pracowników socjalnych, a także przedstawicieli innych zawodów, którym mediacja może okazać się przydatna.